Jeśli szukasz rozwiązań dla inwestycji w Internecie, z pewnością spotkasz się z pojęciem, jakim jest platforma inwestycyjna. Tego typu narzędzie pozwala wejść do świata handlu aktywami na rynkach inwestycyjnych. Platformy te często dostępne są za pośrednictwem profesjonalnych brokerów, a korzystać z nich można bezpłatnie lub przy minimalnych opłatach. W niniejszym artykule przyglądamy się z bliska platformom inwestycyjnym, żeby pokazać Ci, na czym polega ich funkcjonowanie.
Na czym polega platforma inwestycyjna?
Platforma inwestycyjna to rodzaj programu, którego podstawowym zadaniem jest dostarczenie użytkownikom narzędzi do handlu i inwestycji. Najważniejsze atuty nowoczesnych projektów tego typu to między innymi:
- Dokonywanie transakcji inwestycyjnych (kupna i sprzedaży aktywów).
- Podgląd wykresów w trybie na żywo, a także narzędzia analityczne.
- Dostęp do najnowszych wiadomości z rynków finansowych.
Co więcej, poszczególne platformy mogą być odpowiednio skrojone, by odpowiadać zapotrzebowaniu klientów na konkretne rynki. W związku z tym, dostępne są również osobne narzędzia dla handlu walutami, kryptowalutami czy kontraktami futures. Do dyspozycji użytkowników pozostają jednak także takie opcje, gdzie kupować i sprzedawać można różne rodzaje aktywów.
Często zdarza się, że początkujący inwestorzy mylą je z brokerami. Warto zatem wyjaśnić najważniejsze różnice między oboma pojęciami.
Platforma inwestycyjna a broker – najważniejsze różnice
Broker to przedsiębiorstwo, które oferuje swoim klientom możliwości handlu przy pomocy konkretnej platformy inwestycyjnej. Co więcej, firma tego typu umożliwia dostęp do szerokiej selekcji instrumentów inwestycyjnych, wśród których warto wymienić:
- Akcje
- Towary
- Indeksy
- Waluty
- Fundusze
- Kryptowaluty
- ETF
- CFD
Warto zaznaczyć, że niektórzy brokerzy posiadają wyłączność na oferowanie usług danej platformy. Najczęściej jednak jedna konkretna platforma inwestycyjna dostępna jest u wielu brokerów jednocześnie. W związku z tym, należy sprawdzić reputację danego brokera, zanim podejmie się decyzję o handlowaniu za jego pośrednictwem.
W jaki sposób funkcjonują platformy inwestycyjne?
Skoro wiesz już, czym jest platforma inwestycyjna, warto rzucić okiem na jej sposób funkcjonowania. Platformy pozwalają kupować i sprzedawać akcje i fundusze oraz przeglądać wszystkie swoje aktywa w jednym miejscu. Dostęp do nich możesz mieć przy pomocy komputera lub smartfona z dostępem do Internetu.
Na platformie budujesz swoje portfolio, gdzie posiadać możesz różne aktywa: nie tylko akcje i udziały ale także fundusze inwestycyjne i giełdowe. Platforma inwestycyjna pozwala na łatwą i sprawą obsługę finansów, dzięki czemu nie potrzebujesz maklera giełdowego, by z niej korzystać. Wszystkie transakcje odbywają się online, a ceny zawsze są aktualne, co oznacza, że dokładnie znasz wartość swoich aktywów.
Kupując i sprzedając aktywa, możesz korzystać z automatycznych narzędzi, jak zlecenia stop-loss lub limity. Dzięki temu ustalasz z góry ceny, po jakich chcesz handlować na platformie. Początki mogą być dla niektórych użytkowników trudne, ale szybko przekonasz się, że platforma inwestycyjna to rewelacyjny instrument finansowy.