Co to jest platforma transakcyjna?

Pomimo faktu, że historia rynku walutowego jest już dość sędziwa, to dopiero niedawno rynek ten w pełni mógł rozwinąć skrzydła. Oczywiście, wszystko za sprawą Internetu, bo wszechobecna cyfryzacja życia publicznego przeniosła większość obszarów naszego funkcjonowania również do wirtualnej rzeczywistości. W ten sposób rozwinęły się także platformy inwestycyjne, bez których dzisiejszy świat walut, akcji, obligacji czy kontraktów terminowych, nie mógłby być taki sam.

Platforma handlowa

Czym zatem jest platforma transakcyjna?

Inwestor czy też trader przed rozpoczęciem działań na rynku walut, w pierwszej kolejności powinien rozejrzeć się za platformą transakcyjną.  Jest to w największym skrócie program, w którym dokonujemy transakcji na rynkach. Platform jest na rynku całe mnóstwo – jedne są dedykowane bardziej zaawansowanym osobom, inne zaś początkującym.

Z jej pomocą możemy handlować, negocjować, planować zakupy, czy inwestować. Platforma może być otwarta lub zamknięta i jest ona obsługiwana przez konkretne oprogramowanie bądź samą przeglądarkę internetową. Platforma transakcyjna przyspiesza działanie procesów sprzedażowych i znacznie ułatwia pracę inwestorów. W ramach wyboru najlepszej platformy dla siebie, dobrze jest zrobić odpowiedni research, a także skonsultować się z brokerem.

Warto również pamiętać, że wybór platformy transakcyjnej będzie inny w zależności od naszej strategii i stylu. Na tym etapie musimy już wiedzieć, czego konkretnie chcemy. Oczywiście, żeby w pełni zrozumieć ten proces trzeba zdobyć właściwą wiedzę i doświadczenie. Pomocne może być zwłaszcza zrozumienie funkcjonalności poszczególnych platform.

Gdzie szukać platformy transakcyjnej?

Cóż, to zależy czy wchodzisz na rynek walutowy czy jednak myślisz o instrumentach rynku regulowanego tj. akcjach, obligacjach itd. W przypadku tego pierwszego jedną z najbardziej popularnych platform transakcyjnych jest MetaTrader 4. Popularność tego narzędzia wynika z faktu, że jest intuicyjne i łatwe w obsłudze. Sporo osób chwali również możliwość umieszczania własnych zleceń na wykresach Forex, możliwość zlecenia z limitem oraz stopem, a także wpływ na kształtowanie swojej własnej strategii inwestycyjnej.

Platforma MetaTrader pozwala bowiem na testowanie własnych strategii, dzięki wbudowanemu testerowi. W ten sposób możemy łatwiej oszacować, czy dany krok, który planujemy wykonać rzeczywiście będzie dla nas opłacalny. Osoby, które zdecydowane jednak nie są, mogą pokusić się o założenie konta demo, aby cały ten system na spokojnie wypróbować przed podjęciem ostatecznej decyzji. To jednak zaledwie jeden spośród dziesiątek przykładów platform transakcyjnych dostępnych na rynku. Każdy może tutaj znaleźć coś, co rzeczywiście mu podpasuje.

Platforma handlowa

W przypadku giełdy papierów wartościowych, a więc akcji, obligacji, jednostek indeksowych czy kontraktów terminowych, sprawa wygląda bliźniaczo podobnie. Różnice wynikają tylko z dedykowanych platform, choć – ostatecznie – schemat pozostaje niezmienny. Na polskim rynku najchętniej wykorzystuje się platformę transakcyjną NOL3, czyli Notowania Online 3, będącą na rynku od ponad 15 lat. Program posiada szereg funkcjonalności, takich jak optymalizacja wykresów cenowych, wskaźniki analizy technicznej,  prezentacja arkusza zleceń, mierzenie mapy cieplnej GPW. Słowem: podstawowe i zaawansowane narzędzia konieczne z perspektywy każdego inwestora.

 

Dodaj komentarz